086-34130725 :: 09120940729
شیدپخت (خلاق دما گستر اراک) مخترع اصلی کباب پز تابشی و عرضه کننده تجهیزات رستوران، آشپزخانه، فست فود و هتل
شرکت خلاق دما گستر اراک - شیدپخت

بررسی اصول ایمنی مواد غذایی: راهنمای جامع ایمنی غذا رستوران

اخبار و رویداد های شیدپخت

شرکت خلاق دما گستر اراک (شیدپخت) مخترع اصلی کباب پز تابشی در ایران می باشد. این شرکت تولید کننده 20 مدل کباب پز در انواع ریلی اتوماتیک ، دستی سالاماندر ، دستی کشویی و کباب پز خانگی است.

بهترین رویکرد برای سالم نگه داشتن اعتبار شما و مشتریان ، تمرین  درست ایمنی رستوران می باشد. هیچ چیز نمی‌تواند شهرت یک رستوران را سریع‌تر نداشتن بهداشت و ایمنی خراب کند. علاوه بر این، ایمنی مواد غذایی برای تضمین سلامتی مشتریان و کارکنان و همچنین به حداکثر رساندن طول عمر غذاهای تازه ضروری است. نکات ایمنی غذا را دنبال کنید تا مشتریان خود را ایمن نگاه دارید.

 

تفاوت بین ایمنی غذایی و بهداشت غذایی چیست؟

در حالی که هر دو ایمنی غذایی و بهداشت عوامل کلیدی موفقیت کلی رستوران شما هستند، مهم است که تفاوت بین این دو را درک کنید.

 

بررسی اجمالی ایمنی مواد غذایی

ایمنی مواد غذایی به شیوهای که در آن غذا تهیه شده، پخته، سرد و به طور کلی استفاده می شود اشاره دارد. در طول این فرآیندها است که کنترل مواد غذایی نامناسب و یا عدم آگاهی از غذا می‌تواند منجر به گسترش میکروب های خطرناک، باکتری ها و آلرژی ها شود.

 

بررسی اجمالی بهداشت

بهداشت غذایی به تمیزی و نگهداری کلی آشپزخانه، تجهیزات و تاسیسات اشاره دارد. تمیز نگه داشتن آشپزخانه و تجهیزات و به درستی مراقب نگه داشتن ناظر سلامتی شما و عملیاتی که در آشپزخانه انجام می شود است. بدون درنظر گرفتن تمیزی امکانات شما می‌تواند منجر به آلودگی غذا، محیط‌های کاری خطرناک، بازرسی‌های بهداشتی ناموفق، و عملکرد نادرست تجهیزات شود.

 

دستورالعمل‌های ایمنی غذا در رستوران

چندین عامل مهم وجود دارند که به موفقیت کلی امنیت غذایی کمک می‌کنند. همراه با توسعه و اجرای یک برنامه HACCP، می‌توانید این اطلاعات را در آموزش و شیوه‌های روزانه خود وارد کنید تا مطمئن شوید که غذای شما برای مصرف در هر مرحله از مسیر ایمن باقی بماند.

 

آلودگی متقابل چیست؟

آلودگی متقابل زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌های مضر، آلرژی ها و یا میکروارگانیسم‌های دیگر از یک طرف به طور غیر عمد از یک جسم انتقال یابند. اگر چه اغلب برای چشم انسان نامریی است اما نتایج این فرآیند می‌تواند بسیار خطرناک باشد و یا برای مصرف کنندگان ناشناخته باشد.

گوشت خام، مرغ، غذای دریایی، و تخم‌مرغ اغلب از منابع باکتری‌های خطرناک مانند سالمونلا و سایر آلاینده‌ها هستند. نگاه دقیق به کارمندان و اجرای اقدامات پیشگیرانه می‌تواند به معنی تفاوت بین خدمات غذایی سالم و شیوع بیماری تهدید کننده در زندگی باشد.

 

چگونه از واکنش های آلرژیک اجتناب کنیم

در اینجا چند نکته برای چگونگی جلوگیری از واکنش های آلرژیک در رستوران خود ارائه شده است.

-هرگز یک وعده غذای عاری از طعم را با کارد و چنگال‌های خود که در غذاهای طبیعی استفاده می‌شود، آماده نکنید.

-از محصولات ایمن در آشپزخانه خود استفاده کنید.

-اطمینان حاصل کنید که اعضای پرسنل از "۸" آلرژی‌های غذایی بهره‌مند هستند: شیر، ماهی، سویا، بادام‌زمینی، بادام‌، تخم‌مرغ، صدف و گندم.

 

مواد غذایی  دور از "منطقه خطر" نگهداری شوند

منطقه خطر به دما بین ۴۱ تا ۱۳۵ درجه فارنهایت اشاره دارد. برای غذاهای حساس به زمان و دما مانند گوشت، مرغ، تخم‌مرغ و لبنیات، ضروری است که دماهای داخلی را در بالا یا پایین‌تر از ناحیه خطر حفظ کنید.

غذاهای سرد باید زیر ۴۱ درجه باشند در حالیکه غذاهای داغ باید ۱۴۰ درجه یا بالاتر نگه‌داشته شوند. به عنوان یک قاعده کلی، این غذاهای حساس دمایی نباید بیش از ۲ ساعت در منطقه خطر بمانند. در این زمان، باکتری‌های خطرناک می‌توانند رشد کنند و به سرعت گسترش یابند.

 

چگونه می توان ایمنی مواد غذایی خود را در زمینه های خدمات خود تمرین کرد؟

در حالی که کارکنان رستوران یا بوفه شما ممکن است دانش لازم را برای ایمنی مواد غذایی داشته باشند، ایمن است که فرض کنیم مصرف کنندگان شما این کار را انجام نخواهند داد. به همین دلیل، به خصوص مناطق خودکفا در معرض آلودگی هستند.

-اغلب سطوح را تمیز و ضدعفونی می کنند از جمله ظروف غذا، ظروف ذخیره سازی مواد غذایی و صفحات ضد آب.

-تهیه وسایل تهویه ، دستمال سفره طراحی شده برای توزیع اقلام یکبار مصرف.

-برای تأمین بهداشت اضافی، بسته هایی از وسایل آشپزخانه را تهیه کنید تا احتمال آلودگی را کاهش دهید.

-استخدام کارکنان برای نظارت بر مهمان ها و انجام اقدامات اصلاحی در صورت وقوع اقدامات غیرایمن.

 

راهنمای بهداشت غذا در رستوران

یک راه مهم دیگر این است که عملکرد خود را به آرامی ادامه دهید تا مطمئن شوید که تجهیزات و آشپزخانه تان به درستی تمیز شده و مورد توجه قرار می‌گیرند. زمانی که می‌خواهید رستوران خود را برای کارمندان و مشتریان نگه دارید، موارد زیر را مد نظر داشته باشید.

 

کنترل آفات برای آشپزخانه تجاری شما

آفات شامل موش‌ها، سوسک‌ها، مورچه‌ها، و مگس‌ها نه تنها موجب ترس در مشتریان می شوند، بلکه می‌توانند بیماری‌های مضر را برای غذا در آشپزخانه شما گسترش دهند. آن‌ها می‌توانند بیماری‌هایی از جمله سالمونلا و لیستریا و یا وارد مواد غذایی و مایعات بشوند و آن را حمل و انتقال دهند. داشتن جوندگان و یا حشرات موجود در رستوران شما، نه تنها باعث قطع مشتریان شما می‌شود، بلکه می‌تواند باعث شود که بازرسی از سلامتی رستورانتان را از دست بدهید.

مهم است که به خودتان و کارمندان خود در مورد این که چه آفاتی در حیطه کاری شما شایع هستند و راه‌هایی که می‌توانید از هجوم آن‌ها به فضای خود جلوگیری کنید، آموزش دهید. شما باید به طور مرتب سطوح تمیز و ضدعفونی کننده را به طور منظم تمیز کنید تا مانع از زندگی کردن آفات شوید. این مناطق مهم عبارتند از میزغذا خوردن و آماده‌سازی مواد غذایی، مناطق انبار، سطل های زباله، و فاضلاب زمین.

 

استفاده از روش‌های بهداشتی مناسب

 

پاکسازی و تمیز کردن همه سطوح، از جمله مناطق آماده کردن، تخته برش، و تجهیزات باید بخش مهمی از روش بهداشت غذایی شما باشد. این فرآیند مواد باقیمانده غذا، کثیفی و میکروب‌های نامریی را از سطوحی که ممکن است در تماس با غذا باشند، حذف می‌کند. ایجاد و اجرای رویه‌های دفع بهداشتی برای کارمندان روزانه، هفتگی و یا ماهانه. در زیر یک مثال از یک روش ساده برای استفاده در استقرار خود است که می‌تواند به حفظ سلامت سطوح کار کمک کند.

-ابتدا ناحیه زباله ها یا مواد غذایی را از بین ببرید.

-سپس، سطح را با آب گرم صابون تمیز کنید.

-برای جلوگیری از آلودگی شیمیایی، سطح را با آب و پارچه تمیزی شستشو دهید.

-آن نقطه را با یک ضد عفونی‌کننده حرفه‌ای دیگر تمیز کنید.

-اجازه دهید که منطقه خشک شود.

به غیر از محصولات ضدعفونی کننده، گرما می‌تواند در مواردی مانند وسائل آشپزخانه به طور موثر به کار رود. اما برای این کارتوصیه می شود که مواردی را که در آب کمتر از 171 درجه فارنهایت برای حداقل 30 ثانیه استفاده می کنید را خیس کنید. یا می‌توانید با گذاشتن در ماشین ظرفشویی با دمای بالا ضدعفونی کنید. علاوه بر این، دیگر ضد عفونی‌کننده‌های دست دیگر عبارتند از کلر، ید، و ترکیبات آمونیوم چهارتایی.

 

شهرت رستوران خود را همیشه ثابت نگه دارید و گسترش بیماری‌های از طریق غذا را با تمرین عادات ایمنی غذایی خوب کاهش دهید. اجرای برنامه‌هایی که کارمندان را برای پیش‌گیری و واکنش مناسب به مسائل ایمنی مواد غذایی تضمین می‌کند، باید بخش مهمی از تاسیس سرویس غذایی شما باشد.

 

درباره شیدپخت بیشتر بدانیم

شرکت شیدپخت تولید کننده و ارائه کننده صفر تا صد تجهیزات آشپزخانه صنعتی، رستوران و فست فود است. مشاوره، طراحی و اجرای آشپزخانه های صنعتی مطابق با خواست و نیاز مشتری، یکی از خدمات شیدپخت است.

فروشگاه آنلاین شیدپخت خدمت دیگری است از شیدپخت که مشتریان محترم می توانند جهت کسب اطلاع از قیمت تجهیزات و صدور پیش فاکتور آنلاین و خرید کباب پز تابشی و دیگر تجهیزات از آن استفاده کنند.


کباب پز تابشی
خرید کباب پز تابشی
کباب پز تابشی کریستال