086-34130725 :: 09120940729
شیدپخت (خلاق دما گستر اراک) مخترع اصلی کباب پز تابشی و عرضه کننده تجهیزات رستوران، آشپزخانه، فست فود و هتل
شرکت خلاق دما گستر اراک - شیدپخت

چگونه یک منو بسازیم

راهنمای راه اندازی و مدیریت رستوران و فست فود

شرکت خلاق دما گستر اراک (شیدپخت) مخترع اصلی کباب پز تابشی در ایران می باشد. این شرکت تولید کننده 20 مدل کباب پز در انواع ریلی اتوماتیک ، دستی سالاماندر ، دستی کشویی و کباب پز خانگی است.

در صنعت رستوران، داشتن یک منوی مناسب که به دقت طراحی شده‌است و برنامه‌ریزی شده‌است ، یک ضرورت است. منوی شما ابزار اصلی است که فروش را به کسب‌وکار شما هدایت می‌کند و مهندسی شما می‌تواند به فروش بیشتر و افزایش سود شما کمک کند. علاوه بر این ، مطالعات نشان داده‌اند که یک منوی خوب طراحی‌شده می‌تواند سود شما را ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش دهد. برای کمک به کسب اطمینان از اینکه بهترین منوی ممکن را ایجاد می‌کنید، این راهنمای جامع را ایجاد کرده‌ایم که هر قدم در فرآیند ساخت یک منو شکست می‌دهد.

شما همچنین می توانید به قسمت های خاصی از فرآیند طراحی منو زیر بروید:

چگونه یک منوی خود را کنار بگذارید؟

نحوه نوشتن توضیحات منو

چگونه تصاویر را انتخاب کنیم

انتخاب یک طرح رنگی

انتخاب فونت و تایپوگرافی

 

سازندگان منو رایگان

راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید منوی خود را ایجاد کنید ، چه شما خودتان با استفاده از نرم‌افزار ایجاد کنید و یا یک طراح گرافیک حرفه‌ای استخدام کنید. یک راه ساده برای ایجاد یک منو، استفاده از یکی طراحان منو به صورت آنلاین است. ما اینترنت را زیر پا گذاشتیم و برخی از سازندگان مورد علاقه مان را انتخاب کردیم. در این فهرست به هیچ ترتیب خاصی فهرست نشده است :

  1. Adobe Spark توسط شرکت Adobe، شرکتی که به خاطر نرم‌افزار ویرایش آن، فتوشاپ معروف است ، ساخته شده‌است. مانند فتوشاپ، Spark روش‌های مختلفی برای تنظیم منوی خود ارایه می‌دهد. آن‌ها انواع الگوها و موضوعات و همچنین صدها قلم و تصاویری دارند که می‌توانید از آن‌ها برای برجسته‌تر کردن منوی خود استفاده کنید.
  2. Upserve در اینجا نرم‌افزار شما را دارد، که جدای از رقابت است زیرا از علم و روان‌شناسی استفاده می‌کند تا به شما کمک کند منوی خود را ایجاد کنید. Upserve هم چنین الگوهای و نمونه‌های رایگان بسیاری دارد که می‌توانید به آن‌ها نگاه کنید تا یک ایده بهتر از این که می‌خواهید منوی خود را طراحی کنید ، به دست آورید.
  3. Canva به مشتریان خود یک ابزار آسان را ارائه می‌دهد که می‌تواند به شما کمک کند منوی خود را در یک نسیم ایجاد کنید. نرم‌افزار آن‌ها به شما این امکان را می‌دهد که عکس‌ها و پس‌زمینه‌های خود را آپلود کنید یا از عرضه بزرگ نمونه‌ها و الگوها استفاده کنید. به علاوه، زمانی که منوی خود را ایجاد کردید ، Canva آن را آسان می‌کند و آن را با آیتم‌های فصلی یا انتخاب‌های منوی جدید به روز رسانی می‌کند.

 

 

چگونه می توانم منوی خود را بسازیم

هنگامی که مشتریان به منو شما نگاه می کنند، چشمانشان به مکان های خاصی بر روی آن کشیده می شوند، بنابراین این جایی است که می خواهید محبوب ترین آیتم های منو و اقلام خود را با بالاترین حاشیه سود، مانند دکوراسیون و غذا در رستوران قرار دهید. سه نقطه در منویی که مشتریان در ابتدا به آن نگاه می‌کنند مثلث طلایی توسط مهندسین منو و روانشناسان نامیده می‌شود.

 

مثلث طلایی

 

مثلث طلایی اصطلاحی است که مهندسین و مشاوران ما از آن برای اشاره به سه منطقه در منوی رستوران استفاده می‌کنند که بیشتر مشتریان تمایل دارند ابتدا به آن نگاه کنند، و سه نقطه روی مثلث وجود دارد:

  1. میانه. اولین جایی که اکثر مشتریان به صفحه شما نگاه می‌کنند وسط صفحه است. این یک مکان عالی برای قرار دادن موارد ویژه و یا آیتم‌های منوی محدود است.
  2. بالا سمت راست. پس از نگاه به وسط، بیشتر مشتریان به سمت راست بالای صفحه نگاه می کنند. این جایی است که بسیاری از رستورانداران غذاهای مورد علاقه خود را می گذرانند.
  3. بالا سمت چپ. مکان سوم، که مشتریان تمایل دارند نگاه کنند، در گوشه بالا سمت چپ قرار دارند، که محل مشترک برای رستوران هاست که می توانید غذا های خود را بپزید، که می تواند با سود شما همراه باشد.

 

طراحی چیدمان منوی شما

شما می‌خواهید بالاترین قسمت اجاره منوی خود را به محبوب‌ترین اقلام خود اختصاص دهید و غذاهایی که بیش‌ترین سود را دارند. هنگامی که تصمیم گرفتید که کدام بخش را در مثلث طلایی قرار دهید، می‌توانید بفهمید که چطور بقیه منوی غذایی خود را مشخص کنید. یکی از چیزهایی که باید تصمیم بگیرید این است که چند بخش می‌خواهید در منوی خود داشته باشید.

 

بخش‌های منو

 

زمانی که بخش‌های مختلفی که در منوی شما قرار خواهند گرفت را ایجاد کنید ، باید در نظر بگیرید که چه تعداد از منوی غذا دارید و چگونه می‌توانند گروه‌بندی یا تقسیم شوند. به عنوان مثال آیا می‌توانید بخش اصلی خود را به آشپزخانه و ساندویچ تقسیم کنید ? یا می‌توانید آن را بیشتر به گوشت گاو، مرغ، گوشت خوک و غذاهای دریایی تقسیم کنید ? زمانی که نوبت به ایجاد بخش‌ها می‌رسد، بهتر است که تا جایی که ممکن است خاص باشید، بنابراین مشتریان شما به راحتی می‌توانند چیزی را پیدا کنند که به آن‌ها متوسل می‌شود.

ایجاد بخش‌های منو برای مواد اولیه مثل گوشت گوساله ، خوک یا مرغ، به خصوص در رستوران‌های محلی که منوی غذا دارند و مشتریان ممکن است با آن آشنا نباشند ، ضروری است.

 

نکاتی برای ایجاد یک طرح بندی منو

قالب منو

در اینجا چند نکته دیگر را باید در نظر بگیرید که طرح منوی خود را طراحی می کنید:

یک منوی جداگانه برای دسرهای خود ایجاد کنید. مطالعات نشان داده‌اند که اگر دسرهای شما در منوی اصلی قرار دارند، مشتریان به احتمال کمتری برای پیش‌غذا سفارش می‌دهند. به علاوه اگر یک منوی جداگانه داشته باشید می‌توانید آن را بر روی میز خود بگذارید تا مشتریان در تمام مدت غذا به آن‌ها نگاه کنند، و به آن‌ها فرصت دهید تا فکر کنند که کدام دسر چه گزینه‌ای را می‌خواهند امتحان کنند.

رستوران‌ها که انتخاب وسیعی از نوشیدنی‌ها دارند نیز ممکن است به صورت منوی جداگانه‌ای تهیه کنند به همین دلیل فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند. شما ممکن است بخواهید نوشیدنی‌های مشهور را در منوی اصلی خود از جمله نوشیدنی‌های خنک، چای سرد، یا لیموناد در نظر بگیرید.

اگر شما انتخاب بزرگی از رژیم‌های غذایی گیاهی، گیاهی و یا بدون گلوتن داشته باشید، این ایده خوبی است که بخش‌های اختصاصی برای آن اقلام اضافه کنید. ایجاد یک بخش جدید برای مشتریان با رژیم‌های غذایی جایگزین برای پیدا کردن منوی غذا که می‌توانند بخورند آسان است.

 

چه تعداد صفحات باید منوی شما باشد ?

 

تعداد صفحات در منوی رستوران شما به مهم‌ترین موارد بستگی دارد که چه تعداد از منوی غذا دارید. اما وقتی که به منوی رستوران نگاه می کنید،غذا داخل منو کم است. اگر منوی شما صفحات بسیار زیادی دارد، برای مشتریان شما ممکن است گیج‌کننده باشد.

معمول‌ترین نوع منو دو صفحه دارد، و برای شما فضای کافی برای لیست کردن آیتم‌های منوی خود بدون ارائه اطلاعات بسیار زیاد فراهم می‌کند. اگر رستوران شما مدرن است یا یک زیبایی‌شناسی مدرن دارد، به جای استفاده از چندین صفحه، می‌توانید یک صفحه بزرگ‌تر یا یک طرح منحصر به فرد انتخاب کنید.

 

چگونه یک منو طراحی کنیم

عناصر مختلفی در منوی رستوران وجود دارد و شما باید همه آنها را در هنگام ایجاد منوی خود دقت کنید. اول، شما باید انتخاب کنید که سبک منو شما چیست، که معمولا بر اساس مفهوم رستوران شما است. پس از اینکه سبک را انتخاب کردید، می توانید فونت، تصاویر، رنگ ها، توصیف ها و دیگر عناصر خاص را در صفحه انتخاب کنید.

 

انتخاب یک سبک برای منوی شما

مهم است که شما یک سبک را انتخاب کنید که برند تجاری و تجارب کسب و کار شما را به مشتریان شما نشان می دهد. در اینجا برخی از سبک های رایج که می توانند به شما در جهت انتخاب یک سبک برای منو شما برخی از مسیر را به شما بدهند، وجود دارد:

فوق العاده: منوهای فوق العاده معمولا کوتاه هستند، فقط چند مورد در صفحه وجود دارد. تعداد بسیار کمی یا هیچ تصویر در صفحه وجود ندارد و معمولا یک فونت مفصل و شیک به کار می‌رود.

کودک - دوستانه: منوها در رستوران‌های خانواده به طور معمول تعداد زیادی عکس و رنگ‌های روشن دارند که می‌توانند توجه بچه ها را به خود جلب کنند. همچنین ممکن است بخواهید از فونت بزرگی استفاده کنید که به راحتی قابل خواندن و رمزگشایی باشد.

مدرن: منوها در رستوران های مدرن گسترده هستند و طراحی بیشتر به موضوع کسب و کار شما وابسته است. اما بسیاری از رستوران های مدرن دارای منوها هستند که دارای طرح‌های جالب، تصاویر سفارشی، و فونت‌های شیک هستند.

وطن پرستی: کسب و کارهایی که بر روی وطن‌پرستی سرمایه‌گذاری می‌کنند در حال تبدیل شدن به محبوبیت بیشتری هستند ، چرا که این نسل پیرتر می‌شوند و زمان بیشتری صرف غذا خوردن می‌کنند تا آشپزی برای خودشان. منوهای آن‌ها معمولا سبک روستایی و قدیمی و همچنین چندین تصویر در هر صفحه دارند. علاوه بر این ، اگر شما انتظار دارید که موسسه شما یک پایه مشتری بزرگ‌تر داشته باشد ، ممکن است بخواهید قلم خود را بزرگ‌تر کنید، بنابراین خواندن آن آسان است.

 

چگونه غذا را توصیف کنید

توصیف منوهای اشتباه نوشتن می تواند مشتریان شما را مجبور کند چیزی جدید را امتحان کند، اطلاعاتی را برای مهمانان با آلرژی های غذایی یا رژیم های جایگزین ارائه دهد و به مشتریان کمک کند غذایی را که آنها جذاب می کند، پیدا کند. علاوه بر این ، اگر شما از نام‌های منحصر به فرد برای غذاهای خود استفاده می‌کنید و یا به مقدار زیادی از غذاهای قومی خدمت می‌کنید، توصیفات منو با نوشتن منوی غذا می‌تواند به مشتریان شما کمک کند تا درک کنند که غذا چگونه خواهد بود.

شما باید از توصیف کننده ها استفاده کنید تا نه تنها مواد تشکیل‌دهنده ظرف را لیست کنید بلکه مزه و بافت غذا را نیز توصیف کنید. برای مثال، به جای لیست کردن تمام مواد لازم در یک سالاد، از صفاتی استفاده کنید که اشتها آور بیشتری داشته باشد ، مانند این: "سالاد راشل حاوی برگ سرخ شده، کاهوی زردآلو، پنیر کرم کره ای و گردو غنی شده با پوشش نان و نعناع توت فرنگی سبک و خوشمزه. "

 

چگونه از تصاویر منوی خود استفاده کنیم

اضافه کردن تصاویر به منوی خود می‌تواند ایده خوبی باشد، زیرا به مشتریان ایده‌ای از آنچه که داخل ظرف است می‌دهد، بنابراین آن‌ها می‌دانند که چه انتظاری داشته باشند. اما خیلی از تصاویر در منوی شما دلالت منفی بر روی منوی شما دارند، زیرا بسیاری از مشتریان هم یادآور بسیاری از تصاویر موجود در منوی با قیمت پایین و رستوران‌های با کیفیت پایین هستند. در اینجا چند نکته مفید آورده شده‌است که شما می‌توانید اکثر تصاویر را در منوی خود به دست آورید:

شما می خواهید از تصاویر با کیفیت بالاتر استفاده کنید. اگر تصاویر شما نقطه فوکوس و یا خارج از فوکوس باشند، این به مشتریان شما تاثیر بدی از رستوران شما خواهد داد.

بیش از دو تصویر در یک صفحه استفاده نکنید، مگر این که شما یک رستوران خانوادگی داشته باشید.

از تصاویر مورد علاقه خود استفاده کنید. با استفاده از این تصاویر، علاقه مشتریان را به رستورانتان جلب می کند و باعث می شود که آنها بیشترین سفارش را داشته باشند.

اگر شما چندین مکان و یا حق امتیاز دارید، بهتر است که یک عکاس حرفه‌ای غذا را برای گرفتن عکس‌هایی از غذای خود استخدام کنید.

اگر منوی رستوران خود را به روز رسانی می‌کنید، می‌توانید اینستاگرام را چک کنید و ببینید آیا هیچ مشتری عکس از غذای شما را به صورت آنلاین منتشر کرده‌است که بتوانید از آن استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید از تصاویر اینستاگرام و یا رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید، مطمئن شوید که با صاحب آن تماس گرفته شده است و اجازه استفاده از آن‌ها را دارید.

 

انتخاب یک طرح رنگ

رنگ‌هایی که شما در منوی رستوران از آن استفاده می‌کنید ، چیزهای زیادی در مورد رستوران و نام تجاری تان می‌گویند، بنابراین باید آن‌ها را به دقت انتخاب کنید. علاوه بر این، رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید می‌توانند اشتهای مشتریان شما را تحت‌تاثیر قرار دهند.

به عنوان مثال، رنگ های روشن مانند قرمز، زرد و نارنجی می توانند اشتهای مشتریان خود را افزایش دهند و آنها را برای غذا های شما تحریک کند. از سوی دیگر، رنگهایی مانند آبی و بنفش میتوانند مشتریان شما را کمتر گرسنه کند.

زمانی که یک طرح رنگ برای منوی خود انتخاب می‌کنید ، باید مطمئن شوید که رنگ‌های شما مکمل یکدیگر هستند و شما یک موضوع سازگار دارید. علاوه بر این، طرح رنگ شما نیز باید برند تجاری شما مطابقت داشته باشد. بنابراین، نمی خواهد یک منوی الکتریکی آبی در نوار کناری یا یک منو خالص قهوه ای در یک رستوران دوست داشتنی داشته باشید.

 

فونت منو و تایپوگرافی

قلمی که شما از آن استفاده می‌کنید اغلب هنگام طراحی منوی شما نادیده گرفته می‌شود، اما یک فونت خوب فکر شده می‌تواند به شما کمک کند تا فروش را تسهیل کنید. در اینجا چند نکته برای انتخاب بهترین قلم برای منوی خود آورده شده‌است:

آیتم های منو را به اندازه های بزرگتر از قیمت های خود قرار دهید. اگر قیمت شما به طور برجسته نمایش داده شود، مشتریان به جای آنچه که بیش‌ترین درخواست را به آن‌ها می‌دهد ، به دنبال ارزان‌ترین اقلام می‌گردند.

شما می‌توانید حروف بزرگ و برجسته را برای نام مورد خود استفاده کنید، اما برای توصیف غذا از حروف کوچک و معولی استفاده کنید.

علامت دلار را از منوی خود حذف کنید. علامت دلار دلالت منفی بر ذهن مشتریان دارد و باعث می‌شود که آن‌ها کم‌تر خرید کنند.

اگر جمعیت شناختی شما مسن‌تر و یا خیلی جوان باشد ، باید اندازه قلم خود را طوری افزایش دهید که خواندن آن آسان باشد.

 

درباره شیدپخت بیشتر بدانیم

شرکت شیدپخت تولید کننده و ارائه کننده صفر تا صد تجهیزات آشپزخانه صنعتی، رستوران و فست فود است. مشاوره، طراحی و اجرای آشپزخانه های صنعتی مطابق با خواست و نیاز مشتری، یکی از خدمات شیدپخت است.

فروشگاه آنلاین شیدپخت خدمت دیگری است از شیدپخت که مشتریان محترم می توانند جهت کسب اطلاع از قیمت تجهیزات و صدور پیش فاکتور آنلاین و خرید کباب پز تابشی و دیگر تجهیزات از آن استفاده کنند.


کباب پز تابشی
خرید آنلاین کباب پز تابشی
کباب پز تابشی کریستال