086-34130725 :: 09120940729
شیدپخت (خلاق دما گستر اراک) مخترع اصلی کباب پز تابشی و عرضه کننده تجهیزات رستوران، آشپزخانه، فست فود و هتل
شرکت خلاق دما گستر اراک - شیدپخت

اصول طراحی آشپزخانه تجاری

اخبار و رویداد های شیدپخت

شرکت خلاق دما گستر اراک (شیدپخت) مخترع اصلی کباب پز تابشی در ایران می باشد. این شرکت تولید کننده 20 مدل کباب پز در انواع ریلی اتوماتیک ، دستی سالاماندر ، دستی کشویی و کباب پز خانگی است.

یک آشپزخانه با طراحی ضعیف می‌تواند باعث ایجاد رفت و آمد زیاد در آن شود و حتی ممکن است باعث بروز حادثه شود. در نتیجه، هنگامی که یک رستوران جدید راه اندازی می‌کنید و یا رستوران فعلی خود را طراحی می‌کنید، باید با دقت طرح آشپزخانه تان را بررسی کنید. در این مقاله ما آنچه را که باید قبل از طراحی چیدمان آشپزخانه تجاری، چگونگی بهینه‌سازی جریان کار شما و شش اصل طراحی آشپزخانه در نظر بگیریم را پوشش خواهیم داد.

 

ملاحظات قبل از طراحی یک آشپزخانه تجاری

قبل از اینکه شروع به طراحی آشپزخانه رستورانتان کنید، باید در مورد جریان کار و تجهیزات اصلی در آشپزخانه تان فکر کنید، زیرا مفاهیم رستوران‌های مختلف نیازهای متفاوتی خواهند داشت.

برای مثال، یک مغازه کوچک به تجهیزات و طراحی‌های متفاوتی نسبت به تاسیس فست فود نیاز دارد. در نتیجه،  قبل از شروع برنامه ریزی هر طرح آشپزخانه باید تمام تجهیزات مورد نیاز رستوران خود را در نظر بگیرید، همه قسمت های اصلی، و اینکه چگونه غذا از آشپزخانه شما بیرون می آید.

 

شش اصل طراحی آشپزخانه تجاری

صرف‌نظر از این که چه نوع خدماتی را در اختیار دارید، چندین هدف برای طراحی یک آشپزخانه درست وجود دارد. با توجه به گفته متخصصان خدمات غذایی رسمی، شش دستورالعمل وجود دارد که شما باید در هنگام ایجاد یک طرح آشپزخانه تجاری دنبال کنید:

1-انعطاف پذیری

2-سادگی

3-جریان مواد و پرسنل

4-سهولت بهداشت

5-سهولت نظارت

6-کارایی فضا

 

1-انعطاف پذیری

یک آشپزخانه تجاری یک مکان پویا است، بنابراین طرح آن باید قادر به تغییر باشد. شاید شما منوی غذا را دوباره طراحی کنید و غذاهای جدید را اضافه کنید، یا یک آشپز اجرایی جدید استخدام کنید که به طور متفاوت عمل می‌کند. ایجاد یک فضای کاری سازگار ممکن است به شکلی از ایستگاه‌های کاری چند منظوره یا تجهیزات متحرک تبدیل شود.

 

۲. سادگی

آشپزخانه ها در معرض درهم‌ریختگی هستند و باعث سردرگمی و بهداشت ضعیف می‌شود که به طور منفی بر عملیات مواد غذایی تاثیر منفی می‌گذارد. برای به حداکثر رساندن فضا و اثربخشی، طراحی یک آشپزخانه با سادگی در ذهن را در نظر بگیرید. برای مثال، قسمتهای سرویس دهنده در نزدیکی آشپزخانه رستوران، رفت و آمدها را از طریق اتاق غذاخوری محدود می‌کنند،علاوه بر این انتخاب تجهیزات مناسب با لوازم جانبی ضروری باعث صرفه‌جویی در فضا و پول می‌شود.

 

3.جریان مواد و پرسنل

آشپزخانه یک مکان شلوغ می باشد، اما نباید هرج و مرج زیاد داخل آن باشد. یک آشپزخانه که کنار انبار مواد غذایی و پرسنل طراحی شده است، یک طرح منطقی  باید داشته باشد که در آن هیچ گارسونی و یا غذایی  از طریق فضای خروجی به داخل آشپزخانه نیاید. به عبارت دیگر، آشپزخانه به نوعی از الگوی دایره ای عمل می کند.

برای مثال، مناطق ذخیره سازی یخچال و خشک باید در نزدیکی منطقه دریافت قرار گیرند، اما دفع زباله و شستشوی مواد شستشو باید جدا از تهیه غذا و مناطق پخت و پز غذا باشد. غذا های تکمیل شده در آشپزخانه از یک طرف خارج می شوند و غذاهای سالم به طرف آشپزخانه وارد می شوند. پیوستن به این اصل نه تنها آشپزخانه را پاک می کند و غذا را ایمن می کند، بلکه باعث سردرگمی نمی شود و یک سیستم منظم و منظم را تضمین می کند.

 

4.سهولت بهداشت

علاوه بر آشپزی، کارکنان رستوران اغلب اوقات را صرف تمیز کردن آشپزخانه می‌کنند، بنابراین داشتن یک آشپزخانه که برای بهداشت بهینه شده‌است باید یک اجبار باشد. یک راه عالی برای تمیز کردن آشپزخانه تان این است که زیر میزهای کار و تجهیزات خود چرخ نصب کنید تا بتوانید آن‌ها را هنگام تمیز کردن زمین و دیوارها حرکت دهید.

با این حال، مهم‌تر از همه، امنیت غذایی و اصول بهداشتی است که هر موسسه خدمات غذایی باید از آن حمایت کند. برای مثال، باید ایستگاه‌ها را در هر حوزه‌ای که غذا آماده است، به دست گیرند، برای مثال، آن‌ها باید به طور منظم تمیز شوند و برای ذخیره سازی استفاده نشوند. همین مساله می‌تواند برای مناطق دفع زباله گفته شود. دقت کنید که این کدها را در محل خود مطالعه کنید تا مطمئن شوید که آشپزخانه تان با آن مطابقت دارد.

 

5.سهولت نظارت

وقتی نوبت اداره آشپزخانه می‌رسد، آشپز اجرایی باید کارهای زیادی را انجام دهد. او غذا را تمام می‌کند، منوها را طراحی می‌کند، تجهیزات سفارش می‌دهد، کیفیت غذا را کنترل می‌کند، و تضمین می‌کند که تجهیزات به درستی کار می‌کنند، علاوه بر نظارت بر کارکنان آشپزخانه. یک آشپزخانه باز بدون دیوار، دید را افزایش می دهد و حرکت را آسان‌تر و باعث ارتباطات بهتر می شود و کار را برای سرآشپز اجرایی و یا مدیر عمومی برای نظارت بر آن ساده‌تر می‌کند.

 

6-کارایی فضا

اغلب رستوران‌ها جایی برای تجهیزات خود دارند، بنابراین باید مشخص کنید که چطور تمام تجهیزات لازم را در فضای آشپزخانه محدود خود تهیه کنید. هنگام طراحی یک آشپزخانه کوچک برای قفسه های مواد غذایی، تجهیزات آشپزخانه و دیگر محصولات کوچک ضروری هستند.

با این حال، برای آشپزخانه‌های به اندازه استاندارد که در فضای کوچک هستند، هر کدام از تجهیزات مورد نیاز را در نظر بگیرید.به عنوان مثال، اگر شما تنها چند بار در روز در حال سرخ کردن غذا هستید،یک سرخ کن کوچک آشپزخانه بهتر از یک مدل طبقه دار بزرگ است. مراقب باشید که بیش از حد صرفه‌جویی نکنید، چون یک آشپزخانه که فاقد تجهیزات لازم باشد به شدت مانع تولید شما خواهد شد.

ایجاد یک طرح آشپزخانه خوب قبل از شروع سفارش به تجهیزات و کار بر روی یک چیدمان می‌تواند به تنظیم کسب‌وکار شما برای موفقیت کمک کند. طراحی بهینه آشپزخانه می‌تواند به شما کمک کند تا شغل کارکنان تان را ساده‌تر کنید، کمک کنید که آشپزخانه تان کارآمدتر شود و حتی از وقوع حوادث جلوگیری کند.

 

درباره شیدپخت بیشتر بدانیم

شرکت شیدپخت تولید کننده و ارائه کننده صفر تا صد تجهیزات آشپزخانه صنعتی، رستوران و فست فود است. مشاوره، طراحی و اجرای آشپزخانه های صنعتی مطابق با خواست و نیاز مشتری، یکی از خدمات شیدپخت است.

فروشگاه آنلاین شیدپخت خدمت دیگری است از شیدپخت که مشتریان محترم می توانند جهت کسب اطلاع از قیمت تجهیزات و صدور پیش فاکتور آنلاین و خرید کباب پز تابشی و دیگر تجهیزات از آن استفاده کنند.


کباب پز تابشی
خرید کباب پز تابشی
کباب پز تابشی کریستال