086-34130725 :: 09120940729
شیدپخت (خلاق دما گستر اراک) مخترع اصلی کباب پز تابشی و عرضه کننده تجهیزات رستوران، آشپزخانه، فست فود و هتل
شرکت خلاق دما گستر اراک - شیدپخت

چگونه ماهی را تمیز کنیم

اخبار و رویداد های شیدپخت

شرکت خلاق دما گستر اراک (شیدپخت) مخترع اصلی کباب پز تابشی در ایران می باشد. این شرکت تولید کننده 20 مدل کباب پز در انواع ریلی اتوماتیک ، دستی سالاماندر ، دستی کشویی و کباب پز خانگی است.

این که شما در طبیعت هستید و ماهی را صید کرده اید که قصد دارید آن را از طریق آتش بپزید یا در آشپزخانه خانه خود هستید ،باعث میشود شما یک ماهی خوشمزه درست کنید.
اما قبل از رسیدن به پخت و پز و غذا خوردن ، باید ماهی را آماده کنید ، این یعنی تمیزکردن بال ها ، برداشتن فلس ها و تمیز کردن آن (یعنی از بین بردن روده ها). اگر قصد دارید کل ماهی را خودتان بپزید ، همه چیزهایی که نیاز است از قبل آماده کنید. اما اگر شما قصد دارید قبل از پخت و پز آن را پر کنید ، کارهای دیگری نیز وجود دارد که پس از آن باید انجام دهید ، که همه آنها را در زیر توضیح خواهیم داد.
ابزارهای مورد نیاز شما
چاقو کره خوری
سطل آب (یا سینک آشپزخانه شما)
قیچی آشپزخانه
چاقوی فیله
 
اگر شما در حال پخت و پز یک ماهی کامل هستید (یعنی آن را پر نمی کنید) ، می توانید فقط با قیچی و چاقوی کره خوری کارتان را انجام دهید. اما اگر می خواهید ماهی خود را پر کنید ، به یک چاقوی تیز فیله احتیاج دارید.
چاقوی فیله دارای تیغه های بسیار تیز ، باریک و انعطاف پذیر است. انتظار نداشته باشید که برای اولین بار آن را بردارید و از مهارت آن استفاده کنید. اگرشما به مهارت های خود در آشپزی اطمینان ندارید ، هیچ مشکلی در پختن ماهی وجود ندارد  در واقع ، پختن خود ماهی باعث خوشمزه تر شدن آن میشود.
ماهی های مختلف دارای ویژگی های متفاوتی خواهند بود ، اما از نظر آناتومیکی ، ماهی ها به همان روش ساخته می شوند. این بدان معنی است که روش زیر تقریباً در مورد هر ماهی که بتوانید در دست خود نگه دارید ، کار خواهد کرد.
 
چگونه می توان ماهی را هم اندازه کرد 
با قیچی آشپزخانه ، باله ها را ببرید . باله بالا در امتداد ستون فقرات ، باله پشتی نامیده می شود. آنهایی که روی قفسه سینه هستند ، باله های شاخه ای هستند. باله های شکم را باله شکمی می نامند و باله دم را باله شکم می گویند.
شما می خواهید همه بالهای ماهی را تا حد امکان ببرید. توجه داشته باشید که باله پشتی می تواند استخوانهای بسیار خاردار در آن وجود داشته باشد که هنگام اندازه کردن ماهی های ممکن است بهم چسبیده باشند و می تواند منجر به آسیب شود. به طور کلی ، با برش بال ها ، اندازه گیری بسیار آسان تر می شود. 
اگرشما به تماشای پوسته پوسته شدن حرفه ای یک ماهی با چاقو مشاهده کرده باشید ، مشاهده میکنید که آنها ماهی را از قسمت سر نگه می دارند و با یک دست با استفاده از چاقو دربرابر فلس به سمت دیگر ماهی میکشند. از آنجا که این یک روش مناسب برای بریدن خودتان است ، باید از انجام این روش خودداری کنید. 
اگر این کار را در داخل خانه انجام می دهید ، یک سینک عمیق کار را برای شما آسان تر می کند. فقط بخاطر داشته باشید که اگر سینک شما کم عمق باشد ، در هنگام کندن فلس ها همه چیز از سینک بیرون میریزد .
چگونه ماهی را تمیز کنیم
آبشش را در جایی که با فک پایین ملاقات دارد ، بکشید. اکنون ماهی را با انگشت شست خود در فضای زیر آبششها نگه دارید ، نوک قیچی خود را درون سوراخ در زیر شکم ماهی به نام دریچه قرار دهید (اگرچه احتمالاً می توانید یک یا دو نام دیگر برای آن فکر کنید) و بکشید. تمام راه تا شکم
پس از انجام این کار ، بافت دیگری وجود دارد که قسمت بالای آبشش را به بدن متصل می کند. این را بکشید و باید بتوانید آبششها را بفهمید و به سمت پایین بکشید و آبششها و تمام احشای بدن را با یک حرکت صاف از بین ببرید.
 
نحوه پختن ماهی
اگر می خواهید ماهی را پر کنید ، می توانید شکم را جدا کرده و احشای بدن را جدا کنید ، سپس آبششها و سر را با هم جدا کنید.
برای جدا کردن سر ، چاقوی خود را در بالای خط الراس استخوانی در پشت آبششها گذاشته و به اطراف و پایین برش دهید ، مطمئن شوید که در قسمت قطع شده ، قسمت پایین شاخه های استخوانی را در قسمت مرکزی که ماهی قرار دارد ، قرار دهید. حالا ماهی را روی آن بچرخانید و برش خود را از آنجا شروع کنید ، و همچنان به بالا و اطراف آبششها ادامه دهید و یک نوع V شکل را در قسمت بالای ماهی بجا بگذارید. حالا فقط سر را پیچانده (و آن را برای تهیه سهام ماهی ذخیره کنید).
برای فیله ، از قسمت پشتی که قسمت های پشتی در آن قرار دارد شروع کنید و نوک چاقو را درست در کنار ستون فقرات قرار دهید و تمام راه را به سمت دم بکشید. توجه داشته باشید که با این برش کل فیله را از بین نمی برید ، فقط یک قطعه حدود یک اینچ در عمق ستون فقرات درست می کنید.
بعد از انجام این کار می توانید برش را با کشیدن گوشت از استخوان ها و در حالی که از نوک چاقو برای شل کردن آن استفاده می کنید ، انجام دهید ، فقط در زیر درز طبیعی که گوشت در آن استخوان ها قرار دارد ، استفاده کنید. نیازی به اعمال فشار زیاد نیست. فقط بگذارید دنده ها چاقوی شما را راهنمایی کنند.
ماهی را چرخانید. اما قبل از اینکه روند را تکرار کنید ، یک نکته مهم: در حالی که برش خود را از سر شروع کرده اید و به سمت دم بریده اید ، این بار می خواهید از دم شروع کرده و به سمت سر بریده شود. چرا؟ زیرا کار کردن با آن طرف ماهی به این معنی است که بازوی شما در راه خواهد بود.
پس از اتمام ، فیله های ماهی زیبایی تهیه کرده اید. به یاد داشته باشید لاشه ، از جمله سر ، را برای تهیه سوپ ماهی نگه دارید.
 

درباره شیدپخت بیشتر بدانیم

شرکت شیدپخت تولید کننده و ارائه کننده صفر تا صد تجهیزات آشپزخانه صنعتی، رستوران و فست فود است. مشاوره، طراحی و اجرای آشپزخانه های صنعتی مطابق با خواست و نیاز مشتری، یکی از خدمات شیدپخت است.

فروشگاه آنلاین شیدپخت خدمت دیگری است از شیدپخت که مشتریان محترم می توانند جهت کسب اطلاع از قیمت تجهیزات و صدور پیش فاکتور آنلاین و خرید کباب پز تابشی و دیگر تجهیزات از آن استفاده کنند.


کباب پز تابشی
خرید کباب پز تابشی
کباب پز تابشی کریستال