086-34130725 :: 09120940729
شیدپخت (خلاق دما گستر اراک) مخترع اصلی کباب پز تابشی و عرضه کننده تجهیزات رستوران، آشپزخانه، فست فود و هتل
شرکت خلاق دما گستر اراک - شیدپخت

چگونه هزینه مواد غذایی را در رستوران خود کاهش دهیم

راهنمای راه اندازی و مدیریت رستوران و فست فود

شرکت خلاق دما گستر اراک (شیدپخت) مخترع اصلی کباب پز تابشی در ایران می باشد. این شرکت تولید کننده 20 مدل کباب پز در انواع ریلی اتوماتیک ، دستی سالاماندر ، دستی کشویی و کباب پز خانگی است.

طبق مطالعه انجام‌شده توسط شورای منابع طبیعی ۳۰ تا ۴۰ % از تمام مواد غذایی تولید شده هدر می‌رود، که به هزینه تقریبا ۱۶۵ میلیارد دلار در سال می‌رسد. یکی از بزرگ‌ترین حامیان مشکل مواد غذایی، صنعت رستوران است و همه این زباله‌ها می‌توانند به قسمت های دیگر رستوران شما آسیب برسانند. با ایجاد تغییرات کوچک در رستوران، مانند گرفتن موجودی، تغییر سفارش غذای خود و استفاده خلاقانه از غذای خود، می‌توانید تاثیر بزرگی بر حاشیه سود خود داشته باشید.

 

چگونگی کنترل هزینه غذا

کاهش هزینه های مواد غذایی و زباله ها با ردیابی و نظارت بر مواد غذایی که به رستوران شما می رسد، شروع می شود. بسیاری از رستوران ها مواد غذایی مورد نیازشان را به مقدارزیاد سفارش می دهند و تهیه می کنند، اما قبل از اینکه آنها فاسد شوند.می توانید از تمام مواد غذایی استفاده کنید. برای کاهش فاسد شدن، بعضی از مراحل را می توانید انجام دهید:

 

نگاهی به موجودی به طور مداوم

بررسی موجودی خود به طور منظم می تواند باعث شود شما یک ایده بدهید که چگونه و چه مقدار از مواد غذایی استفاده کنید و یا هدر رفته است. به عنوان مثال، اگر شما متوجه شدید که کالباس دارید واستفاده نشده و خراب می شود، سفارش موادغذایی رستوران خود را برای کاهش زباله های مواد غذایی به میزان کمتر تغییر دهید. برعکس، اگر قبل از اینکه سرویس شام خود را شروع کنید، از پنیر موزرلا استفاده میکنید، باید سفارش مواد غذایی خود را افزایش دهید.

 

با تامین کنندگان مواد غذایی خود کار کنید

زمانی که یک ایده از میزان غذا خوردن در رستوران خود دارید، می‌توانید با تامین کنندگان خود کار کنید تا هزینه‌های غذایی خود را کاهش دهید. در صورت امکان، خرید کنید و ببینید تامین کنندگان مواد غذایی سایر رستورانها مایل به همکاری با شما هستند. اگر شما رابطه خوبی با تامین‌کننده فعلی خود داشته باشید، از آن‌ها برای تخفیف یا رقابت با رقبای خود بپرسید.

گزینه دیگر کار کردن طرحی است که در آن شما به صورت عمده خرید می‌کنید اما دستور ارسال به چندین کالا را دارید، نه فقط یک‌بار. سفارش مواد غذایی به صورت عمده می‌تواند مقرون‌به‌صرفه باشد، اما می‌تواند منجر به فاسد شدن غذا شود و پولی را که شما بدست آورده اید و با آن مواد غذایی به صورت عمده خرید کرده اید و انبار کرده اید از بین می رود. داشتن محموله‌های ارسالی که در چندین بار ارسال شده است به شما اطمینان می‌دهد که همیشه غذای شما تازه است، میزان هدر رفتن غذا را کاهش داده و باعث صرفه‌جویی در پول شما می‌شود.

 

پیوستن به سازمان خرید گروهی

اگر شما قادر به انجام معامله با تامین‌کننده خود برای خرید عمده نیستید، پیوستن به یک سازمان خرید گروهی را در نظر بگیرید. سازمان‌های خرید گروهی منابع بسیاری از رستوران‌های کوچک را در کنار هم قرار می‌دهند تا بهترین کالاهای با کیفیت را در هنگام پایین نگه داشتن هزینه‌ها به دست آورند. سرمایه ترکیبی بسیاری از رستوران‌های مختلف مهم است، که به سازمان نفوذ قابل‌توجهی در هنگام چانه زدن با تامین کنندگان می‌دهد، و تضمین می‌کند که شما معامله خوبی را انجام می‌دهید.

هنگام خرید غذا نیز گزینه‌ای برای حذف واسطه و مستقیما به منبع درآمد وجود دارد: مزارع محلی و کشاورزان. بسیاری از اوقات، مواد غذایی که از سراسر کشور ارسال می‌شود قبل از این که کاملا رسیده و فریز شده یخ زده برداشته می‌شود، می‌تواند تاثیر منفی بر روی ذائقه داشته باشد. خرید محلی تضمین می‌کند که شما بهترین محصولات ممکن را در حین حمایت از اقتصاد محلی خود دارید.

 

سفارشات غذایی خود را مدیریت کنید

وقتی نوبت غذا می‌رسد، هرچه می‌خواهید کار کنید، بیشتر می‌توانید پس‌انداز کنید. برای مثال، خرید یک مرغ گران تر از خرید فقط جوجه است.با گرفتن زمان کمی بیشتر برای انجام کاره‌ای مقدماتی، می‌توانید هزینه‌های غذایی خود را کاهش دهید.

پیگیری قیمت های مواد غذایی در سراسر جهان و چیزهایی که می تواند قیمت مواد غذایی را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر این، از غذای فصلی استفاده کنید تا منو خود را جدید نگه دارید و درآمد خود را ذخیره کنید. غذای فصلی به موقعیت شما بستگی دارد، بنابراین از بازار کشاورزان محلی خود دیدن کنید تا ببینید چه چیزی تازه است و برای الهام گرفتن دستور العمل های جدید پیدا کنید.

هنگام سفارش محصول، باید از مشخصات سفارش غذا خود آگاه باشید.

 

چگونه از غذای خود به طور موثر استفاده کنید

زمانی که غذا در انبار یا یخچال رستوران شما قرار دارد، قبل از این که آن را از بین ببرید و خراب شود، آن را عاقلانه مصرف کنید. در اینجا چند چیز که می‌توانید برای طولانی کردن تاریخ استفاده مواد غذایی خود انجام دهید و بیش‌ترین پول را از خرید غذایی خود بگیرید، آورده شده‌است:

 

کنترل بخشی از رستوران

کنترل بخش‌های غذایی شما یک روش عالی برای کاهش ضایعات است. نظارت بر این که چه مقدار غذا دور انداخته می‌شود. اگر مشتریان شما نتوانند غذا خود را به طور کامل تمام نکنند، مشکل خیلی بزرگی می باشد. از ابزارهای کنترل بخش رستوران مانند قاشق برای استفاده به مقدار مناسب غذا برای مشتریان خود استفاده کنید.

 

از روش اول در ابتدا (FIFO) استفاده کنید

اولین روش برای اولین بار بسیار ساده است: استفاده از اولین مواد غذایی که برای اولین بار به یخچال شما وارد کرده‌اید. این به شما این نیرو را می‌دهد که ابتدا از قدیمی‌ترین مواد غذایی استفاده کنید و مطمئن شوید که همیشه یخچال رستوران را با مواد غذایی تازه پر کرده‌اید و به جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی کمک می کند.

 

از مزایای ویژه روزانه خود استفاده کنید

برنامه ویژه روزانه می‌تواند یک ابزار موثر برای کاهش ضایعات در آشپزخانه شما باشد. زمانی که به مواد غذایی برای مدتی در انبار شما بوده‌است توجه کنید، یک دستورالعمل که اجزا آنرا مشخص کرده اید و یا از آن استفاده می‌کنید، به لیست ویژه روزانه خود اضافه کنید. همچنین می‌توانید با کارکنان رستوران خود هم‌کاری کنید تا مشتریان را تشویق کنند که روزهای خاص را به رستوران شما بیایند و این باعث می شود تا سهام شما بالا رود  و همچنین سود کنید.

 

کارکنان خود را مطلع نگه دارید

مهم است که کارکنان شما قیمت غذاهای رستوران  را بدانند و چگونگی فعالیت‌های آن‌ها می‌تواند بر سایر قسمت های رستوران شما تاثیر بگذارد. در طول فرآیند آماده‌سازی مواد غذایی، ضایعات غیر ضروری زیادی وجود دارد. هزینه این ضایعات، در حالی که در آن زمان ممکن است ناچیز به نظر برسد، می‌تواند منجر به ضایعه بزرگی شود. بنابراین اگر کارکنان شما در مورد میزان هزینه غذا و نحوه استفاده درست از آن مطلع باشند، در هنگام آماده کردن غذاهای آماده و مواد غذایی بسیار مراقب خواهند بود.

 

توصیه‌هایی برای کاهش ضایعات مواد غذایی

در فرآیند پخت، برخی محصولات جانبی و ضایعات مواد غذایی اجتناب‌ناپذیر وجود دارد، اما برخی از سرآشپزها روش‌های خلاقانه و مبتکرانه پیدا می‌کنند تا آن محصولات را با محصولات خود ترکیب کنند. در اینجا چند ایده برای استفاده درست از باقی مانده‌های غذای خود ارائه شده‌است.

-تکه‌های سبزیجات را مثل پوست پیاز، پوست هویج و ساقه قارچ برای ساخت سبزیجات خانگی ذخیره کنید.

-یک روز مرغ و بوقلمون را استفاده کنید و گوشت را در سوپ یا خورش استفاده کنید.

-از باقی مانده و مواد اولیه برای تهیه غذای کارکنان استفاده کنید. غذا هنوز برای خوردن ایمن است، اما ممکن است کمی فراتر از استاندارد چیزی باشد که شما به مشتریان خدمت می‌کنید. به این ترتیب می‌توانید در هنگام پس‌انداز پول با کارکنان خود رفتار کنید.

-اگر نمی‌توانید از پس‌مانده‌های خود استفاده کنید، آن‌ها را به پناه‌گاه محلی یا مرکز خیریه ببرید. کمک‌های خیریه مشمول کسر مالیات می‌شوند، به شما این امکان را می‌دهد که از موجودی اضافی خلاص شوید و به جامعه محلی تان کمک کنید.

زباله غذایی می‌تواند تاثیر زیادی بر قسمت های دیگر رستوران شما داشته باشد. اما از طریق مذاکره با تامین کنندگان، خرید محلی، ارائه اندازه مناسب بخش با ابزارهای کنترل بخش رستوران، و استفاده از مواد غذایی شما به طور خلاقانه، می‌توانید هزینه‌های غذا را در رستوران کاهش دهید.

 

درباره شیدپخت بیشتر بدانیم

شرکت شیدپخت تولید کننده و ارائه کننده صفر تا صد تجهیزات آشپزخانه صنعتی، رستوران و فست فود است. مشاوره، طراحی و اجرای آشپزخانه های صنعتی مطابق با خواست و نیاز مشتری، یکی از خدمات شیدپخت است.

فروشگاه آنلاین شیدپخت خدمت دیگری است از شیدپخت که مشتریان محترم می توانند جهت کسب اطلاع از قیمت تجهیزات و صدور پیش فاکتور آنلاین و خرید کباب پز تابشی و دیگر تجهیزات از آن استفاده کنند.


کباب پز تابشی
خرید آنلاین کباب پز تابشی
کباب پز تابشی کریستال